Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe Ediția a VI-a 17 septembrie – 2 octombrie 2016
Teatrul Apropo organizează anul acesta cea de-a VI-a ediție a Festivalului Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe, în perioada 17 septembrie – 2 octombrie 2016, București.
Selecția din acest an, care cuprinde peste 40 de spectacole din toată țara, a fost făcută de juriul format din Monica Andronescu, Oltița Cântec, Oana Cristea Grigorescu, Cristiana Gavrilă și Cristina Rusiecki.
Pentru că Maratonul Teatrului Independent susține prin tradiție mișcarea teatrală independentă din România, anul acesta festivalul va cuprinde patru secțiuni.
- Secțiunea Competiție – cuprinde cele mai valoroase și originale 22 de spectacole de teatru independent din stagiunea 2015 - 2016.
- Secțiunea One Drama – selecție a celor mai bune monodrame ale ultimilor ani.
- Secțiunea Indie Gold – selecție a celor mai reprezentative spectacole ”făcute vreodată” în teatrul independent.
- Secțiunea Serile Teatrului Studențesc – cele mai apreciate spectacole ale absolvenților de teatru dedicate publicului tânăr.
- Juriul de premiere a celei de-a VI-a ediții a festivalului este format din Maria Zărnescu (critic de teatru), Nicoleta Lefter (actriță) și Bobi Pricop (regizor). Aceștia vor acorda 7 premii celor mai bune spectacole din secțiunea ”Competiție”.
- Anul acesta v-am pregătit multe suprize frumoase printre care:
Două Premiere în Festival: O călătorie cu Urmuz de Radu Popescu și O femeie singură de Dario Fo și Franca Rame;
- Spectacolul invitat de la Teatrul Ariel Târgu Mureș: Respirații în regia lui Radu-Alexandru Nica;
- Spectacolul manifest HUOOO al Teatrului Auăleu de la Timișoara care va avea loc în Parcul din Piața Universității.
- Atelierul ”O piesă în 24 de ore” care va reuni tineri profesioniști și studenți amatori
- Așa cum v-am obișnuit în fiecare an intrarea este liberă pentru studenți și elevi (în limita locurilor disponibile), cu precădere la spectacolele din Serile Teatrului Studențesc care le sunt special dedicate acestora.
Teatrele partenere din acest an sunt: UNTEATRU, Teatrul de Artă București, POINT, Teatrul Luni de la Green Hours, Teatrul Act și Centrul de Teatru Educațional Replika. Alături de acestea în Festival se vor regăsi și locații noi și neconvenționale, în buna tradiție a Maratonului. Biletele la spectacole pentru toate secțiunile se pot achiziționa de pe platforma mystage.ro sau în ziua spectacolului de la teatrul partener.
Vă așteptăm cu drag la unul dintre cele mai mari festivaluri dedicate teatrului independent din România – Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe.
Ediția de anul acesta este organizată cu sprijinul ARCUB, A.F.C.N., UNITER și al Ministerului Tineretului și Sportului.
Proiect finantat in programului cultural “Oras in-vizibil”.
SELECȚIA OFICIALĂ A MARATONULUI TEATRULUI INDEPENDENT
A SECȚIUNII COMPETIȚIE
EDIȚIA A VI-A
1. Foamea noastră cea de toate zilele de Peca Ștefan Centrul Replika BUCUREȘTI
2. Apă de mină de Székely Czaba Teatrul Act BUCUREȘTI
3. Omul pernă de Martin McDonagh Teatrul Act BUCUREȘTI
4. Menajeria de sticlă de Tennessee Williams POINT BUCUREȘTI
5. Hedwig and The Angry Inch de John Cameron Mitchell POINT BUCUREȘTI
6. Omul care a mâncat lumea de Nis-Momme Stockmann Teatrul de Artă BUCUREȘTI
7. Cerere în căsătorie de A.P. Cehov Teatrul de Artă BUCUREȘTI
8. Sunset Limited de Cormack McCarthy UNTEATRU BUCUREȘTI
9. Hamlet după William Shakespeare UNTEATRU BUCUREȘTI
10. Livada de vișini de A.P. Cehov UNTEATRU BUCUREȘTI
11. Pe jumătate cântec de Crista Bilciu INDEPENDENT BUCUREȘTI + ONE DRAMA
12. Fata din curcubeu de Lia Bugnar Godot Cafe-Teatru BUCUREȘTI + ONE DRAMA
13. Aglaja după Aglaja Veteranyi C.C.U.N.B. BUCUREȘTI
14. Opiniile unui clovn după Heinrich Boll Teatrul Luni - Green Hours BUCUREȘTI + ONE DRAMA
15. Istoria subiecctivă a fragilității de Ana Cucu Popescu Reactor CLUJ
16. În viitorul apropiat de Petro Ionescu Reactor CLUJ
17. Galaxy – creație colectivă Create.Act.Enjoy CLUJ
18. Ea e băiat bun de Eugen Jebeleanu Colectiv A CLUJ + ONE DRAMA
19. Occupy Yourself de Váróterem Projekt ZUG Space CLUJ
20. Plex după Eric Bogosian Artscape BAIA MARE
21. MaRó de Székely Czaba Yorick Studio TG. MUREȘ
22. Over the Rainbow după Jonas Gardell
Teatrul FIX IAȘI
Din motive care nu au depins de organizatori, spectacolele: Omul care a mâncat lumea de Nis-Momme Stockmann de la Teatrul de Artă București și Fata din curcubeu de Lia Bugnar de la Godot Cafe-Teatru nu au putut fi programate în cadrul festivalului.
PROGRAMUL MARATONULUI TEATRULUI INDEPENDENT
EDIȚIA A VI-A
LEGENDĂ:
COMPETIȚIE
ONE DRAMA
INDIE GOLD
SERILE TEATRULUI STUDENȚESC
SPECTACOLE INVITATE
SÂMBĂTĂ, 17 SEPTEMBRIE
TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI Cafeneaua de Sam Bobrick ora: 18:00 BUCUREȘTI
TEATRUL ACT Flori pentru Algernon după Daniel Keyes ora: 18:00 BUCUREȘTI
UNIVERSU România 2050 de Radu Popescu ora: 19:00 BUCUREȘTI
DUMINICĂ, 18 SEPTEMBRIE
TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI Galaxy ora: 17:00 CLUJ NAPOCA
TEATRUL ACT Omul pernă de Martin McDonagh ora: 19:00 BUCUREȘTI
UNTEATRU Maró de Székely Czaba ora: 21:30 TÂRGU MUREȘ
LUNI, 19 SEPTEMBRIE
TEATRUL NAȚIONAL BUCUREȘTI Cockoși de Mike Bartlett ora: 19:00 BUCUREȘTI
TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI Pe jumătate cântec de Crista Bilciu ora: 19:00 BUCUREȘTI + ONE DRAMA
UNTEATRU Respirații de Duncan Macmillan ora: 20:00 TÂRGU MUREȘ
MARȚI, 20 SEPTEMBRIE
CENTRUL EDUCAȚIONAL REPLIKA Foamea noastră cea de toate zilele ora: 19:00 BUCUREȘTI
de Peca Ștefan
MIERCURI, 21 SEPTEMBRIE
TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI Testament de Radu Popescu ora: 19:00 BUCUREȘTI
POINT Menajeria de sticlă de Tennessee Williams ora: 21:00 BUCUREȘTI
JOI, 22 SEPTEMBRIE
TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI Cerere în căsătorie de A.P. Cehov ora: 19:00 BUCUREȘTI
UNTEATRU Un tramvai numit Dorință ora: 20:00 BUCUREȘTI
de Tennessee Williams
VINERI, 23 SEPTEMBRIE
TEATRUL LUNI - GREEN HOURS Opiniile unui clovn după Heinrich Boll ora: 21:00 BUCUREȘTI + ONE DRAMA
SÂMBĂTĂ, 24 SEPTEMBRIE
TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI Over the Rainbow după Jonas Gardell ora: 19:00 IAȘI
POINT Avioane de hârtie de Elise Wilk ora: 21:00 BUCUREȘTI
DUMINICĂ, 25 SEPTEMBRIE
PARCUL COLȚEA HUOOO! ora: 17:00 TIMIȘOARA
UNTEATRU Sunset Limited de Cormack McCarthy ora: 18:00 BUCUREȘTI
POINT Amadeus de Peter Schaffer ora: 19:00 BUCUREȘTI
TEATRUL LUNI - GREEN HOURS (Cu)cuieinfrunte după Eric Bogosian ora: 20:00 BUCUREȘTI
UNTEATRU Ferma ora: 20:00 TIMIȘOARA
LUNI, 26 SEPTEMBRIE
TEATRUL NAȚIONAL BUCUREȘTI O călătorie cu Urmuz de Radu Popescu ora: 19:00 BUCUREȘTI - PREMIERĂ
UNTEATRU Aglaja după Aglaja Veteranyi ora: 20:00 BUCUREȘTI
MARȚI, 27 SEPTEMBRIE
UNTEATRU Istoria subiecctivă a fragilității ora: 20:00 CLUJ NAPOCA
de Ana Cucu Popescu
MIERCURI, 28 SEPTEMBRIE
UNTEATRU Occupy Yourself de Váróterem Projekt ora: 20:00 CLUJ NAPOCA
JOI, 29 SEPTEMBRIE
TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI În viitorul apropiat de Petro Ionescu ora: 18:00 CLUJ NAPOCA
TEATRUL LUNI - GREEN HOURS Plex după Eric Bogosian ora: 21:00 BAIA MARE
VINERI, 30 SEPTEMBRIE
UNTEATRU Hamlet după William Shakespeare ora: 18:00 BUCUREȘTI
POINT Hedwig and The Angry Inch de J.C. Mitchell ora: 20:00 BUCUREȘTI
SÂMBĂTĂ, 1 OCTOMBRIE
TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI O femeie singură de Dario Fo ora: 19:00 BUCUREȘTI - AVANPREMIERĂ
și Franca Rame
UNTEATRU Livada de vișini de A.P. Cehov ora: 21:30 BUCUREȘTI
DUMINICĂ, 2 OCTOMBRIE
UNTEATRU Martiri de Marius von Mayenburg ora: 18:00 BUCUREȘTI
CENTRUL EDUCAȚIONAL REPLIKA Ea e băiat bun de Eugen Jebeleanu ora: 18:00 CLUJ NAPOCA + ONE DRAMA
UNTEATRU FESTIVITATEA DE PREMIERE și ora: 21:00 BUCUREȘTI
CONCERT DE ÎNCHIDERE A FESTIVALULUI
Ziua Necunoștinței de Alex Ștefănescu
Comentarii