Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe Ediția a VI-a 17 septembrie – 2 octombrie 2016

Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe Ediția a VI-a 17 septembrie – 2 octombrie 2016

Teatrul Apropo organizează anul acesta cea de-a VI-a ediție a Festivalului Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe, în perioada 17 septembrie – 2 octombrie 2016, București.


Selecția din acest an, care cuprinde peste 40 de spectacole din toată țara, a fost făcută de juriul format din Monica Andronescu, Oltița Cântec, Oana Cristea Grigorescu, Cristiana Gavrilă și Cristina Rusiecki.


Pentru că Maratonul Teatrului Independent susține prin tradiție mișcarea teatrală independentă din România, anul acesta festivalul va cuprinde patru secțiuni.


  • Secțiunea Competiție ­ cuprinde cele mai valoroase și originale 22 de spectacole de teatru independent din stagiunea 2015 - 2016.
  • Secțiunea One Drama – selecție a celor mai bune monodrame ale ultimilor ani.
  • Secțiunea Indie Gold – selecție a celor mai reprezentative spectacole ”făcute vreodată” în teatrul independent.
  • Secțiunea Serile Teatrului Studențesc – cele mai apreciate spectacole ale absolvenților de teatru dedicate publicului tânăr.
  • Juriul de premiere a celei de-a VI-a ediții a festivalului este format din Maria Zărnescu (critic de teatru), Nicoleta Lefter (actriță) și Bobi Pricop (regizor). Aceștia vor acorda 7 premii celor mai bune spectacole din secțiunea ”Competiție”.
  • Anul acesta v-am pregătit multe suprize frumoase printre care:

Două Premiere în Festival: O călătorie cu Urmuz de Radu Popescu și O femeie singură de Dario Fo și Franca Rame;

  • Spectacolul invitat de la Teatrul Ariel Târgu Mureș: Respirații în regia lui Radu-Alexandru Nica;
  • Spectacolul manifest HUOOO al Teatrului Auăleu de la Timișoara care va avea loc în Parcul din Piața Universității.
  • Atelierul ”O piesă în 24 de ore” care va reuni tineri profesioniști și studenți amatori
  • Așa cum v-am obișnuit în fiecare an intrarea este liberă pentru studenți și elevi (în limita locurilor disponibile), cu precădere la spectacolele din Serile Teatrului Studențesc care le sunt special dedicate acestora.


Teatrele partenere din acest an sunt: UNTEATRU, Teatrul de Artă București, POINT, Teatrul Luni de la Green Hours, Teatrul Act și Centrul de Teatru Educațional Replika. Alături de acestea în Festival se vor regăsi și locații noi și neconvenționale, în buna tradiție a Maratonului. Biletele la spectacole pentru toate secțiunile se pot achiziționa de pe platforma mystage.ro sau în ziua spectacolului de la teatrul partener.


Vă așteptăm cu drag la unul dintre cele mai mari festivaluri dedicate teatrului independent din România – Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe.


Ediția de anul acesta este organizată cu sprijinul ARCUB, A.F.C.N., UNITER și al Ministerului Tineretului și Sportului.

Proiect finantat in programului cultural “Oras in-vizibil”.


SELECȚIA OFICIALĂ A MARATONULUI TEATRULUI INDEPENDENT

A SECȚIUNII COMPETIȚIE

EDIȚIA A VI-A

 

 

1. Foamea noastră cea de toate zilele de Peca Ștefan                               Centrul Replika                    BUCUREȘTI

2. Apă de mină de Székely Czaba                                                             Teatrul Act                            BUCUREȘTI

3. Omul pernă de Martin McDonagh                                                       Teatrul Act                            BUCUREȘTI

4. Menajeria de sticlă de Tennessee Williams                                           POINT                                   BUCUREȘTI

5. Hedwig and The Angry Inch de John Cameron Mitchell                  POINT                                   BUCUREȘTI

6. Omul care a mâncat lumea de Nis-Momme Stockmann                     Teatrul de Artă                     BUCUREȘTI

7. Cerere în căsătorie de A.P. Cehov                                                        Teatrul de Artă                     BUCUREȘTI

8. Sunset Limited de Cormack McCarthy                                                UNTEATRU                        BUCUREȘTI

9. Hamlet după William Shakespeare                                                       UNTEATRU            BUCUREȘTI

10. Livada de vișini de A.P. Cehov                                                            UNTEATRU                        BUCUREȘTI 

11. Pe jumătate cântec de Crista Bilciu                                                     INDEPENDENT                 BUCUREȘTI                       + ONE DRAMA

12. Fata din curcubeu de Lia Bugnar                                                       Godot Cafe-Teatru              BUCUREȘTI                       + ONE DRAMA

13. Aglaja după Aglaja Veteranyi                                                             C.C.U.N.B.                            BUCUREȘTI 

14. Opiniile unui clovn după Heinrich Boll                                   Teatrul Luni - Green Hours            BUCUREȘTI                       + ONE DRAMA 

15. Istoria subiecctivă a fragilității de Ana Cucu Popescu                      Reactor                                  CLUJ

16. În viitorul apropiat de Petro Ionescu                                                  Reactor                                  CLUJ 

17. Galaxy – creație colectivă                                                                     Create.Act.Enjoy                 CLUJ

18. Ea e băiat bun de Eugen Jebeleanu                                                    Colectiv A                             CLUJ                         + ONE DRAMA

19. Occupy Yourself de Váróterem Projekt                                             ZUG Space                           CLUJ 

20. Plex după Eric Bogosian                                                                                  Artscape                                BAIA MARE 

21. MaRó de Székely Czaba                                                                                  Yorick Studio                                   TG. MUREȘ

22. Over the Rainbow după Jonas Gardell    

                                                      Teatrul FIX                           IAȘI 

Din motive care nu au depins de organizatori, spectacolele: Omul care a mâncat lumea de Nis-Momme Stockmann de la Teatrul de Artă București și Fata din curcubeu de Lia Bugnar de la Godot Cafe-Teatru nu au putut fi programate în cadrul festivalului.


PROGRAMUL MARATONULUI TEATRULUI INDEPENDENT

EDIȚIA A VI-A

 

 

LEGENDĂ:

COMPETIȚIE

ONE DRAMA

INDIE GOLD

SERILE TEATRULUI STUDENȚESC

SPECTACOLE INVITATE

SÂMBĂTĂ, 17 SEPTEMBRIE 

 

TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI                  Cafeneaua de Sam Bobrick                                   ora: 18:00                            BUCUREȘTI

TEATRUL ACT                                                    Flori pentru Algernon după Daniel Keyes         ora: 18:00                            BUCUREȘTI

UNIVERSU                                                         România 2050 de Radu Popescu                        ora: 19:00                            BUCUREȘTI

 

DUMINICĂ, 18 SEPTEMBRIE

 

TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI                  Galaxy                                                                          ora: 17:00                           CLUJ NAPOCA

TEATRUL ACT                                                   Omul pernă de Martin McDonagh                        ora: 19:00                            BUCUREȘTI

UNTEATRU                                                        Maró de Székely Czaba                                          ora: 21:30                           TÂRGU MUREȘ

 

LUNI, 19 SEPTEMBRIE

 

TEATRUL NAȚIONAL BUCUREȘTI              Cockoși de Mike Bartlett                                         ora: 19:00                            BUCUREȘTI

TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI                  Pe jumătate cântec de Crista Bilciu                      ora: 19:00                            BUCUREȘTI + ONE DRAMA

UNTEATRU                                                        Respirații de Duncan Macmillan                           ora: 20:00                           TÂRGU MUREȘ

 

MARȚI, 20 SEPTEMBRIE

 

CENTRUL EDUCAȚIONAL REPLIKA           Foamea noastră cea de toate zilele                        ora: 19:00                            BUCUREȘTI

                                                                              de Peca Ștefan

 

 

 

MIERCURI, 21 SEPTEMBRIE

 

TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI                  Testament de Radu Popescu                                 ora: 19:00                            BUCUREȘTI

POINT                                                                 Menajeria de sticlă de Tennessee Williams     ora: 21:00                            BUCUREȘTI

 

JOI, 22 SEPTEMBRIE

 

TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI                  Cerere în căsătorie de A.P. Cehov                          ora: 19:00                            BUCUREȘTI

UNTEATRU                                                        Un tramvai numit Dorință                                      ora: 20:00                            BUCUREȘTI

de Tennessee Williams

 

VINERI, 23 SEPTEMBRIE

 

TEATRUL LUNI - GREEN HOURS                               Opiniile unui clovn după Heinrich Boll       ora: 21:00                            BUCUREȘTI + ONE DRAMA

 

SÂMBĂTĂ, 24 SEPTEMBRIE

 

TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI                  Over the Rainbow după Jonas Gardell                 ora: 19:00                           IAȘI

POINT                                                                 Avioane de hârtie de Elise Wilk                           ora: 21:00                            BUCUREȘTI

 

DUMINICĂ, 25 SEPTEMBRIE

 

PARCUL COLȚEA                                             HUOOO!                                                                     ora: 17:00                            TIMIȘOARA

UNTEATRU                                                        Sunset Limited de Cormack McCarthy                ora: 18:00                            BUCUREȘTI

POINT                                                                 Amadeus de Peter Schaffer                                  ora: 19:00                            BUCUREȘTI

TEATRUL LUNI - GREEN HOURS                               (Cu)cuieinfrunte după Eric Bogosian        ora: 20:00                            BUCUREȘTI

UNTEATRU                                                        Ferma                                                                         ora: 20:00                            TIMIȘOARA

 

LUNI, 26 SEPTEMBRIE

 

TEATRUL NAȚIONAL BUCUREȘTI              O călătorie cu Urmuz de Radu Popescu                  ora: 19:00                            BUCUREȘTI - PREMIERĂ

UNTEATRU                                                        Aglaja după Aglaja Veteranyi                                  ora: 20:00                            BUCUREȘTI

 

MARȚI, 27 SEPTEMBRIE

 

UNTEATRU                                                        Istoria subiecctivă a fragilității                                 ora: 20:00                            CLUJ NAPOCA

de Ana Cucu Popescu

 

MIERCURI, 28 SEPTEMBRIE

 

UNTEATRU                                                        Occupy Yourself de Váróterem Projekt                    ora: 20:00                            CLUJ NAPOCA

 

JOI, 29 SEPTEMBRIE

 

TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI                  În viitorul apropiat de Petro Ionescu                    ora: 18:00                           CLUJ NAPOCA

TEATRUL LUNI - GREEN HOURS                               Plex după Eric Bogosian                                 ora: 21:00                            BAIA MARE

 

VINERI, 30 SEPTEMBRIE

 

UNTEATRU                                                        Hamlet după William Shakespeare                       ora: 18:00                            BUCUREȘTI

POINT                                                                 Hedwig and The Angry Inch de J.C. Mitchell     ora: 20:00                            BUCUREȘTI

 

SÂMBĂTĂ, 1 OCTOMBRIE

 

TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI                  O femeie singură de Dario Fo                                   ora: 19:00                            BUCUREȘTI - AVANPREMIERĂ

și Franca Rame

UNTEATRU                                                        Livada de vișini de A.P. Cehov                                 ora: 21:30                            BUCUREȘTI

 

DUMINICĂ, 2 OCTOMBRIE

 

UNTEATRU                                                        Martiri de Marius von Mayenburg                         ora: 18:00                            BUCUREȘTI

CENTRUL EDUCAȚIONAL REPLIKA           Ea e băiat bun de Eugen Jebeleanu                        ora: 18:00                           CLUJ NAPOCA + ONE DRAMA

UNTEATRU                                                        FESTIVITATEA DE PREMIERE și                                 ora: 21:00                            BUCUREȘTI 

CONCERT DE ÎNCHIDERE A FESTIVALULUI

                                                                               Ziua Necunoștinței de Alex Ștefănescu                                                             

                                                                              

Comentarii

Cele mai citite

Show grandios la fântânile de la Piața Unirii

Show grandios la fântânile de la Piața Unirii

Prinde ultimul pachet aniversar la concertul Placebo 20 de ani, “The Friend Indeed”!

Prinde ultimul pachet aniversar la concertul Placebo 20 de ani, “The Friend Indeed”!

Gala Folk You! are loc în acest week-end, în Capitală

Gala Folk You! are loc în acest week-end, în Capitală

Oameni care ne inspiră: Ioana Ciocan, CEO Art Safari

Oameni care ne inspiră: Ioana Ciocan, CEO Art Safari

Do you speak Emoji? Gigi Căciuleanu pregătește un nou spectacol

Do you speak Emoji? Gigi Căciuleanu pregătește un nou spectacol

Oameni care ne inspiră: Avi Cicirean, Owner Brand Minds

Oameni care ne inspiră: Avi Cicirean, Owner Brand Minds

Sziget Festival a anunțat numele trupelor care vor concerta la ediţia din 2017

Sziget Festival a anunțat numele trupelor care vor concerta la ediţia din 2017

Boscolo & Partners și Payout Payroll Outsourcing vor reprezenta în exclusivitate în România rețeaua globală Crowe Horwath International

Boscolo & Partners și Payout Payroll Outsourcing vor reprezenta în exclusivitate în România rețeaua globală Crowe Horwath International

Ce ascultăm și vedem în 2017

Ce ascultăm și vedem în 2017

Promo

Ce să mănânci când ești răcit

Ce să mănânci când ești răcit

De ce ai nevoie de muzică pentru un antrenament eficient? - Lifestyle Review

De ce ai nevoie de muzică pentru un antrenament eficient? - Lifestyle Review

De ce doare capul și cum te tratezi

De ce doare capul și cum te tratezi

Exploziile emoționale - 6 aspecte esențiale despre ce sunt și cum să acționăm, oferite de psihologul american Albert J. Bernstein

Exploziile emoționale - 6 aspecte esențiale despre ce sunt și cum să acționăm, oferite de psihologul american Albert J. Bernstein

Reprogramarea premierei filmului „No Time To Die” pentru noiembrie 2020

Reprogramarea premierei filmului „No Time To Die” pentru noiembrie 2020

O fotografie imprimată, numeroase momente de bucurie

O fotografie imprimată, numeroase momente de bucurie

„Blestemul Insulei Oak” revine la HISTORY cu un nou sezon

„Blestemul Insulei Oak” revine la HISTORY cu un nou sezon

Telefonul Medicului - un ajutor destinat întregului personal din linia întâi în lupta împotriva COVID-19

Telefonul Medicului - un ajutor destinat întregului personal din linia întâi în lupta împotriva COVID-19

Mai multe

IQOS x McCann PR lansează o geantă în ediție limitată, inspirată de noul dispozitiv

IQOS x McCann PR lansează o geantă în ediție limitată, inspirată de noul dispozitiv

Trupa „om la lună” lansează „Dans” printr-un concert la Arena Tei din București

Trupa „om la lună” lansează „Dans” printr-un concert la Arena Tei din București

MET - Programul spectacolelor online gratuite din săptămâna 13-19 iulie

MET - Programul spectacolelor online gratuite din săptămâna 13-19 iulie

„Cum am ajuns aici?” - Expoziție de pictură și grafică la Muzeul Național al Țăranului Român

„Cum am ajuns aici?” - Expoziție de pictură și grafică la Muzeul Național al Țăranului Român

Top 3 locații de neratat weekendul acesta în București

Top 3 locații de neratat weekendul acesta în București

Sala de cinema s-a mutat în aer liber | Programul filmelor din 10-12 iulie 2020

Sala de cinema s-a mutat în aer liber | Programul filmelor din 10-12 iulie 2020

„USS Greyhound: Bătălie în Atlantic” – cel mai recent film cu Tom Hanks – lansat pe Apple TV+

„USS Greyhound: Bătălie în Atlantic” – cel mai recent film cu Tom Hanks – lansat pe Apple TV+

Rosumoví va transmite în premieră livestreaming un spectacol de balet, susținut de balerina Diana Gal

Rosumoví va transmite în premieră livestreaming un spectacol de balet, susținut de balerina Diana Gal

O nouă imagine pentru Qreator by IQOS, un proiect de redecorare interioară semnat de arhitectul Dorin Ștefan și echipa sa

O nouă imagine pentru Qreator by IQOS, un proiect de redecorare interioară semnat de arhitectul Dorin Ștefan și echipa sa

The Institute și UniCredit Bank prezintă Romanian Design Week CHANGE 2.0

The Institute și UniCredit Bank prezintă Romanian Design Week CHANGE 2.0