4 actori români merg la Göteborg, Suedia, cu un spectacol despre Marea Unire
Improvisneyland, una dintre cele mai longevive trupe de improvizație din România, participă sâmbătă, 3 septembrie, la IMPROFEST Suedia, la Göteborg. Este pentru prima dată când în acest festival cu tradiție în țara nordică sunt invitați și actori români, iar tematica spectacolului aleasă de ei este pur românească.
Pornind de la diferențele, dar mai ales asemănările dintre cetățenii provinciilor reunite în 1918, Improvisneyland a creat spectacolul „What makes you you”. Este o colecție de scene compuse pe loc, pornind de la specificul oamenilor din Transilvania, Moldova, Basarabia și Muntenia și de la sugestii din partea publicului. Spectacolul explorează identități românești, preconcepții, dar și trăsături fundamentale, fiind ilustrat de proiecții multimedia.
Distribuția: Monica Anastase, Radu Ciobănașu, Axel Moustache, membri fondatori Improvisneyland, alături de improvizatorul și pianistul Vlad Pasencu.
Inițiativa actorilor vine în contextul în care unirea Moldovei cu România a fost readusă pe agenda publică zilele trecute, când Ambasadorul SUA la Chișinău a afirmat că Republica Moldova nu este România, iar unirea "nu este o alegere practică".
Improvisneyland este formată exclusiv din actori profesioniști, în aceeași formulă din 2008, a realizat peste 800 de spectacole de improvizație, training-uri și cursuri de dezvoltare personală și are experiență în cadrul festivalurilor internaționale. În 2015, a participat la Chicago Improv Festival, iar Monica Anastase și Axel Moustache au fost invitați la TILT - Festivalul Internațional de Improvizație de la Tallinn, Estonia, cu spectacolul „Totul în doi”.
Pentru mai multe informații, vizitează www.improvisneyland.ro, www.facebook.com/improvisneyland
Comentarii