Muzică: Ponturile săptămânii 29 aprilie - 5 mai 2016
BEYONCÉ
Lemonade
Mult așteptatul album cu nr. 6 al lui Beyoncé, „Lemonade”, a fost lansat pe 23 aprilie, exclusiv pe Tidal, la prețul de 17.99 $ și a beneficiat de o premieră specială la HBO. Conține 12 piese și este definit drept un album conceptual despre „călătoria fiecărei femei spre autocunoaștere și vindecare”. Însoțit de videoclipuri personale de la propria nuntă ori din perioada de sarcină, acesta este cel de-al doilea album vizual al lui Beyoncé, după precedentul din 2013. Artista de 34 de ani îi are ca invitați pe Jack White, The Weeknd, James Blake și Kendrick Lamar.
ZAYN MALIK
Mind of Mine
Fost membru al trupei One Direction, Zayn Malik și-a lansat un album pe contul și mintea proprie: „Mind of Mine”. Versurile celor 14 piese îi aparțin în mare parte și, pe ritmuri predominant R&B, vorbesc despre sex, dragoste și alte frustrări ale vârstei de 23 de ani. Deși bine primit de fani, albumul nu-i conferă încă acea marcă distinctivă pe care și-a dorit-o atunci când și-a părăsit boyband-ul. Extrase pe single: „Pillowtalk” și „Like I Would”, ambele intrate în topuri.
SUNET FIN
Muzica nu moare
Sunet Fin a lansat EP-ul „Muzica nu moare” în format digital, printr-un concert în Club Fabrica, avându-i ca invitați pe Relativ (Cluj) și Oblx & MP13 (Iași). Trupa a fost înființată în septembrie 2014, avându-i în componență pe Stelian Teodorescu (voce), Alexei Rus (chitară), Robert Munean (bass) și Vladimir Popici (tobe). EP-ul conține 4 melodii, înregistrate la Cutover Studio: #Bassbalans, Sunet Fin, Muzica nu moare și Nostalgie.
AEON BLANK
CONCERT ANIVERSAR
Aeon Blank va aniversa cinci ani de activitate printr-un concert în Club Fabrica, programat pe 5 mai, începând cu ora 20:00. Alături de ei vor urca pe scenă Between Colors, Sticks and Stones, dar și alți invitați surpriză. Aeon Blank este o trupă de rock alternativ, cu influențe dark wave, gothic și metal, care a debutat cu albumul „Handmadegods & Godmadedemons” (2012).
Foto: Getty Images
Comentarii