Program Teatrul Excelsior NOIEMBRIE 2019

Program Teatrul Excelsior NOIEMBRIE 2019


 

Programul Teatrului EXCELSIOR

NOIEMBRIE 2019

Spectacole pentru copii


DUMINICĂ, 3 noiembrie, ora 11.00

Sala „Ion Lucian”

COCOȘELUL NEASCULTĂTOR

de Ion Lucian, regia Ion Lucian și Victor Radovici

cu: Mihaela Coveșeanu, Ciprian Cojenel, Cosmina Dobrotă, Stelian Milu,
Veronica Popescu, Cristian Nicolaie

Durata spectacolului: 1h 20 min | 3+
Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



MIERCURI, 6 noiembrie, ora 10.00

Sala „Ion Lucian”

CEI TREI PURCELUŞI

după James Orchard Halliwell-Phillipps, regia Stelian Milu

cu: Silvana Ionescu, Mihaela Coveșeanu, Ciprian Cojenel, Stelian Milu, Tudor Pîrvu

Durata spectacolului: 1h 10 min | 3+

Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php

 

 

VINERI, 8 noiembrie, ora 10.00

Sala „Ion Lucian”

AVENTURI ÎN ȚINUTUL FLORILOR

după Hans Christian Andersen, adaptarea și regia Ilinca Stihi

cu: Alexandra Velniciuc / Loredana Cosovanu, Raluca Botez, Silvana Ionescu,

Dan Clucinschi, Robert Radoveneanu, Ciprian Cojenel, Daniela Ioniță-Marcu, 

Cosmina Dobrotă, Iulia Samson, Dragoș Spahiu

Durata spectacolului: 1h 20 min | 6+

Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



SÂMBĂTĂ, 9 noiembrie, ora 11.00

Sala „Ion Lucian”

ZÂNA ZORILOR

după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi

cu: Dan Clucinschi, Ciprian Cojenel, Ovidiu Uşvat,  Ștefan Velniciuc,

 Robert Radoveneanu, Jeanine Stavarache, Raluca Botez,
Cosmina Dobrotă, Veronica Popescu, Iulia Samson

Durata spectacolului: 1h 20 min | 4+
Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



DUMINICĂ, 10 noiembrie, ora 11.00

Sala „Ion Lucian”

AVENTURI ÎN ȚINUTUL FLORILOR

după Hans Christian Andersen, adaptarea și regia Ilinca Stihi

cu: Alexandra Velniciuc / Loredana Cosovanu, Raluca Botez, Silvana Ionescu,

Dan Clucinschi, Robert Radoveneanu, Ciprian Cojenel, Daniela Ioniță-Marcu, 

Cosmina Dobrotă, Iulia Samson, Dragoș Spahiu

Durata spectacolului: 1h 20 min | 6+
Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



MIERCURI, 13 noiembrie, ora 10.00

Sala Studio
JUCĂRII PIERDUTE

scenariul, regia și scenografia Ovidiu Ușvat
cu: Ștefania Dumitru, Raluca Botez, Oana Tofan, Iulia Samson,
Tudor Pîrvu, Ovidiu Ușvat, Silvana Ionescu, Elisa Popescu

Durata spectacolului: 1h | 4+

Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



JOI, 14 noiembrie, ora 10.00

Sala „Ion Lucian”

VRĂJITORUL DIN OZ

după Lyman Frank Baum, regia Petre Bokor

cu: Annemary Ziegler, Ion Bechet, Ciprian Cojenel,

Mihaela Coveşeanu / Robert Radoveneanu, Magda Condurache, Silvana Ionescu,

Pavel Bârsan, Cosmina Dobrotă, Ştefania Dumitru, Daniela Ioniţă-Marcu,

Robert Robert Emanuel, Tudor Pîrvu, Raluca Botez, Iulia Samson, Veronica Popescu,

Dragoş Ianoşi, Oana Tofan

Durata spectacolului: 1h 20 min | 3+ 
Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php

 


VINERI, 15 noiembrie, ora 10.00
SÂMBĂTĂ, 16 noiembrie, ora 11.00

Sala „Ion Lucian”

PRÂSLEA CEL VOINIC ȘI MERELE DE AUR

după Petre Ispirescu, regia Eduard Petru Jighirgiu

cu: Radu Micu, Ion Bechet, Mihaela Coveșeanu, Loredana Cosovanu, Doru Bem, 

Dan Clucinschi, Andreea Șovan, Iulia Samson

Durata spectacolului: 1h 10 min | 5+
Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php

 


DUMINICĂ, 17 noiembrie, ora 11.00

Sala „Ion Lucian”

CEI TREI PURCELUŞI

după James Orchard Halliwell-Phillipps, regia Stelian Milu

cu: Silvana Ionescu, Mihaela Coveșeanu, Ciprian Cojenel, Stelian Milu, Tudor Pîrvu

Durata spectacolului: 1h 10 min | 3+

Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



JOI, 21 noiembrie, ora 10.00

Sala „Ion Lucian”

COCOȘELUL NEASCULTĂTOR

de Ion Lucian, regia Ion Lucian și Victor Radovici

cu: Mihaela Coveșeanu, Ciprian Cojenel, Cosmina Dobrotă, Stelian Milu, 

Veronica Popescu, Cristian Nicolaie

Durata spectacolului: 1h 20 min | 3+

Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



VINERI, 22 noiembrie, ora 10.00

Sala „Ion Lucian”

VRĂJITORUL DIN OZ

după Lyman Frank Baum, regia Petre Bokor

cu: Annemary Ziegler, Ion Bechet, Ciprian Cojenel,

Mihaela Coveşeanu / Robert Radoveneanu, Magda Condurache, Silvana Ionescu,

Pavel Bârsan, Cosmina Dobrotă, Ştefania Dumitru, Daniela Ioniţă-Marcu,

Robert Robert Emanuel, Tudor Pîrvu, Raluca Botez, Iulia Samson, Veronica Popescu,

Dragoş Ianoşi, Oana Tofan

Durata spectacolului: 1h 20 min | 3+ 
Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php

 


SÂMBĂTĂ, 23 noiembrie, ora 11.00

Sala „Ion Lucian”

MAGIA COPILĂRIEI 

un spectacol de Stelian Milu

cu: Stelian Milu, Ștefania Dumitru, Mihaela Coveşeanu, Silvana Ionescu, 

Cosmina Dobrotă, Magicianul Antonio

Durata spectacolului: 1h | 5+

Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



DUMINICĂ, 24 noiembrie, ora 11.00

Sala Studio
JUCĂRII PIERDUTE
scenariul, regia și scenografia Ovidiu Ușvat
cu: Ștefania Dumitru, Raluca Botez, Oana Tofan, Iulia Samson,
Tudor Pîrvu, Ovidiu Ușvat, Silvana Ionescu, Elisa Popescu

Durata spectacolului: 1h | 4+

Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



JOI, 28 noiembrie, ora 10.00

Sala Studio
JUCĂRII PIERDUTE
scenariul, regia și scenografia Ovidiu Ușvat
cu: Ștefania Dumitru, Raluca Botez, Oana Tofan, Iulia Samson,
Tudor Pîrvu, Ovidiu Ușvat, Silvana Ionescu, Elisa Popescu

Durata spectacolului: 1h | 4+

Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



VINERI, 29 noiembrie, ora 10.00

Sala „Ion Lucian”

AVENTURI ÎN ȚINUTUL FLORILOR

după Hans Christian Andersen, adaptarea și regia Ilinca Stihi

cu: Alexandra Velniciuc / Loredana Cosovanu, Raluca Botez, Silvana Ionescu,

Dan Clucinschi, Robert Radoveneanu, Ciprian Cojenel, Daniela Ioniță-Marcu, Cosmina Dobrotă, Iulia Samson, Dragoș Spahiu

Durata spectacolului: 1h 20 min | 6+

Detalii: https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



Programul Teatrului EXCELSIOR

NOIEMBRIE 2019

Spectacole pentru adolescenți și adulți


SÂMBĂTĂ, 2 noiembrie, ora 20.00
VINERI, 8 noiembrie, ora 19.00

Sala Studio

MISSOURI SKY

de Victor Morozov, regia Silvia Roman

cu: Andreea Hristu, Dan Pughineanu

Durata spectacolului: 1h |12+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php

 


SÂMBĂTĂ, 9 noiembrie, ora 20.00

Sala Studio

INTERZIS SUB 18 ANI

de Mihaela Michailov, regia Lenuș-Teodora Moraru

cu: Iulia Samson, Andreea Șovan / Teodora Daiana Păcurar, Ion Bechet, Raluca Botez

Durata spectacolului: 1h 30 min | 14+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php

 


MARȚI, 12 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

ÎMPĂRATUL MUȘTELOR

după romanul lui William Golding, adaptarea Nigel Williams, regia Tudor Lucanu

cu: Ștefan Iancu, Vlad Ionuț Popescu, Mihai Mitrea, Ștefan Mihai, Alex Popa,

Dan Pughineanu, Andrei Bibire, Dan Clucinschi, Vlad Lință, Alin Potop, 

Loredana Cosovanu, Mircea Alexandru Băluță

Durata spectacolului: 1h 30 min | 12+
https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php

 


MIERCURI, 13 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

FLUTURII SUNT LIBERI

de Leonard Gershe, regia Erwin Șimșensohn

cu: Alex Călin, Ioana Anastasia Anton, Catrinel Dumitrescu, Șerban Gomoi

Durata spectacolului: 1h 55 min | 12+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



JOI, 14 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

TURANDOT

după Carlo Gozzi, regia Sânziana Stoican

cu: Dana Marineci, Bogdan Nechifor / Dan Pughineanu, Camelia Pintilie, 

Alex Popa, Mircea Alexandru Băluță, Mihai Mitrea, Oana Predescu, 

Mihaela Trofimov, Matei Arvunescu/Oliver Toderiță

Durata spectacolului: 1h 40 min |14+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



VINERI, 15 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

ARLECCHINO ȘI PIERDUTELE IUBIRI

după o canava de Commedia dell'Arte, scenariul și regia Enrico Bonavera

cu: Aida Avieriței, Loredana Cosovanu, Oana Predescu, Radu Micu, 

Mircea Alexandru Băluță, Ovidiu Ușvat, Dan Clucinschi, Ion Bechet, Ana Udroiu, 

Mihai Mitrea, Raluca Botez

Durata spectacolului: 1h 35 min | 12+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



SÂMBĂTĂ, 16 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

O NOAPTE FURTUNOASĂ

după: I. L. Caragiale, regia Stelian Milu

cu: Iulian Ilinca, Tudor Pîrvu, Ciprian Cojenel, Stelian Milu, Radu Micu,

Silvana Ionescu, Diana Dumitrescu / Cătălina Grama (Jojo)

Durata spectacolului: 1h 30 min (cu pauză)| 12+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



DUMINICĂ, 17 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

GALA EXCELSIOR - DANS

Ballet-yoga & tango la Atelierele Excelsior - DANS. Monica Petrică, solistă a Operei Naționale București, și Daniel Măndiță, fondatorul școlii de dans Tango Tangent, cea mai activă școala de tango argentinian din România, sunt protagoniștii evenimentului de anul acesta. Publicul este invitat la un open-class în care dansează absolvenții de anul acesta ai Atelierelor EXCELSIOR – DANS. INTRAREA ESTE LIBERĂ

 

 

MIERCURI, 20 noiembrie, ora 19.00

Sala Studio

BĂIATUL CU ȘOSETE ROZ

de Alexandru Gorghe, regia Ciocîrlan

cu: Alex Popa, Aida Avieriței, Loredana Cosovanu, Oana Predescu, 

Mircea Alexandru Băluță, Mihai Mitrea

Durata spectacolului: 1h 15 min | 14+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



JOI, 21 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

COMEDY NIGHT BY iELE*
*once in a lifetime improv show

cu: Camelia Pintilie, Victoria Răileanu, Mihaela Georgescu, Adriana Bordeanu, Juli Nagy

Trupa iELE este prima și singura trupă feminină de improvizație din România. Actrițele și-au folosit creativitatea și inspirația în sute de spectacole de short-form și long-form, explorând atât formate narative, cât şi muzicale. Pornind de la sugestiile și ideile publicului, spectacolul ia forma unui show de divertisment atât de... entertaining, încât pare că a fost jucat de zeci de ori. Dar fiecare spectacol e unic, irepetabil și de neratat! Cami, Viki, Adriana, Juli, Miki vor da viață unor personaje pline de umor, vor întoarce pe toate fețele situații ieşite din comun și vă vor face să râdeți cu lacrimi. Atenție, showul iELE creează dependență! 

Durata spectacolului: 1h 30 min | 14+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



VINERI, 22 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

TURANDOT

după Carlo Gozzi, regia Sânziana Stoican

cu: Dana Marineci, Bogdan Nechifor / Dan Pughineanu, Camelia Pintilie, 

Alex Popa, Mircea Alexandru Băluță, Mihai Mitrea, Oana Predescu, 

Mihaela Trofimov, Matei Arvunescu/Oliver Toderiță

Durata spectacolului: 1h 40 min |14+
https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php

 


SÂMBĂTĂ, 23 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

FLUTURII SUNT LIBERI

de Leonard Gershe, regia Erwin Șimșensohn

cu: Alex Călin, Ioana Anastasia Anton, Catrinel Dumitrescu, Șerban Gomoi

Durata spectacolului: 1h 55 min | 12+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



DUMINICĂ, 24 noiembrie, ora 19.00
LUNI, 25 noiembrie, ora 19.00

MARȚI, 26 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

FAMILIA ADDAMS

libretul  Marshall Brickman & Rick Elice, muzica și versurile Andrew Lippa, 

regia și coregrafia Răzvan Mazilu

cu: Lucian Ionescu, Camelia Pintilie / Oana Predescu, Ana Udroiu, Matei Hotăranu, 

Mihai Mitrea / Radu Mitrea, Aida Avieriței, Mircea Alexandru Băluță, Maria Alexievici, 

Doru Bem, Dan Pughineanu, Andreea Hristu, Iulia Samson, 

Loredana Cosovanu, Alex Popa, Dan Clucinschi, Ovidiu Ușvat

Durata spectacolului: 2h 30 min (cu pauză) |12+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php

 


MIERCURI, 27 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

OUR LADIES OF PERPETUAL SUCCOUR
(FECIOARELE NOASTRE GRABNIC AJUTĂTOARE)

de Lee Hall, regia Răzvan Mazilu

Cu: Ana Bianca Popescu, Alina Petrică, Aylin Cadîr,
Ioana Mărcoiu
, Oana Pușcatu, Meda Topîrceanu
Orchestra:
Adina Cocargeanu – pian, Imola Tamás – percuție,
Andreea Archip – pian, Dana Georgescu – chitară bas

Durata spectacolului: 2h 10 min | 16+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php



JOI, 28 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

O NOAPTE FURTUNOASĂ

după: I. L. Caragiale, regia Stelian Milu

cu: Iulian Ilinca, Tudor Pîrvu, Ciprian Cojenel, Stelian Milu, Radu Micu,

Silvana Ionescu, Diana Dumitrescu / Cătălina Grama (Jojo)

Durata spectacolului: 1h 30 min (cu pauză)| 12+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php

 


VINERI, 29 noiembrie, ora 19.00

Sala „Ion Lucian”

MINUNATA LUME NOUĂ

după Aldous Huxley, regia Catinca Drăgănescu

cu: Camelia Pintilie / Oana Predescu, Alex Popa / Mihai Mitrea, Dan Pughineanu,

Mircea Alexandru Băluță, Andreea Hristu / Ana Udroiu, Ovidiu Ușvat, Bogdan Nechifor, Dana Marineci / Loredana Cosovanu, Mihaela Trofimov / Iulia Samson

Durata spectacolului: 2h 45 min (cu pauză) | 14+

https://www.bilet.ro/teatrul-excelsior.php

 

 

Comentarii

Mai multe

Premieră în România: Primul album de benzi desenate despre decembrie 1989

Premieră în România: Primul album de benzi desenate despre decembrie 1989

Balerina Marina Minoiu din nou acasă pentru Gala de Balet „Carmen Sylva”

Balerina Marina Minoiu din nou acasă pentru Gala de Balet „Carmen Sylva”

Mark Stam: „Viața e o fată care face năzbâtii!”

Mark Stam: „Viața e o fată care face năzbâtii!”

S-a deschis cel de-al 30-lea club World Class din București și al 39-lea din România!

S-a deschis cel de-al 30-lea club World Class din București și al 39-lea din România!

Let it Glow by Cupio a cucerit Bucureștiul

Let it Glow by Cupio a cucerit Bucureștiul

„Frozen II / Regatul de gheață II” doboară record după record  și scrie istorie pentru Disney și în România

„Frozen II / Regatul de gheață II” doboară record după record și scrie istorie pentru Disney și în România

Cocktail and Make-up Party Glitter Edition

Cocktail and Make-up Party Glitter Edition

E momentul să fii strălucitoare - de 7 ori glitter!

E momentul să fii strălucitoare - de 7 ori glitter!

7 cărţi de Crăciun, povești de citit și oferit lângă bradul de Crăciun

7 cărţi de Crăciun, povești de citit și oferit lângă bradul de Crăciun

Cele mai citite

Teatru | 30 septembrie - 6 octombrie 2016

Teatru | 30 septembrie - 6 octombrie 2016

Oameni care ne inspiră: Beatrice Rancea, noul director al Operei Române

Oameni care ne inspiră: Beatrice Rancea, noul director al Operei Române

Alcool, un nou spectacol la Teatrul Nottara

Alcool, un nou spectacol la Teatrul Nottara

Spectacole | 03 - 16 februarie 2017

Spectacole | 03 - 16 februarie 2017

Teatru | 4 - 17 noiembrie 2016

Teatru | 4 - 17 noiembrie 2016

Excelenţa Sa Kisaburo Ishii, Ambasadorul Japoniei în România, despre spectacolul de balet „La Bayadere – Ţara Iluziilor”

Excelenţa Sa Kisaburo Ishii, Ambasadorul Japoniei în România, despre spectacolul de balet „La Bayadere – Ţara Iluziilor”

Teatru | 2 - 15 decembrie 2016

Teatru | 2 - 15 decembrie 2016

În 2017 ne continuăm tradiţiile

În 2017 ne continuăm tradiţiile

Teatrul APOLLO111: Inovaţie pe scena din România

Teatrul APOLLO111: Inovaţie pe scena din România

Marian Râlea joacă în Barajul, noua premieră de la ARCUB

Marian Râlea joacă în Barajul, noua premieră de la ARCUB