SapteSeri
Festivalul Naţional de Teatru
Cea de-a 26-a ediție a Festivalului Național de Teatru care se va desfășura la București, între 21 și 30 octombrie, va arăta, în cele zece zile, valoarea din acest moment a teatrului autohton prin 40 de spectacole românești selecționate, care vor fi prezentate pe scenele instituțiilor partenere din București.
Pe lângă producțiile teatrale naționale, trei creatori străini de elită: Lev Dodin, Angelin Preljocaj și Carolyn Carson vor fi prezenți cu operele lor în Capitală, în calitate de invitați speciali ai Festivalului Național de Teatru.
21 – 30 OCTOMBRIE 2016
PROGRAMUL SPECTACOLELOR ŞI EVENIMENTELOR
Vineri, 21 octombrie
DESCHIDEREA OFICIALĂ
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare, Foaier
*vernisajul expoziţiei CĂCIULEANU
(fotografie, grafică, poezie, video)
O producţie a Festivalului Naţional de Teatru
SPECTACOLE
18.00 Teatrul Bulandra
Sala „Toma Caragiu”
Marmură de Iosif Brodski
Regia: Yuri Kordonsky
Decorul şi costumele: Nina Brumuşilă
Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Durata: 1h 25 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
18.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”
Carousel
adaptare de Andrei Şerban şi Daniela Dima, după piesa „Liliom” de Ferenc Molnár şi filmul cu acelaşi titlu de Fritz Lang
Direcţia de scenă: Andrei Şerban
Decorul: arh. Octavian Neculai
Costumele: Lia Manţoc
Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Durata: 2h 30 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
Spectacol-coupé în două părţi
(urmat de o discuţie cu Gigi Căciuleanu):
19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
Partea I: Un minut de dans sau UF!!!
Un spectacol de Gigi Căciuleanu
Produs de: Fundaţia Art Production & Asociaţia Global Art, în parteneriat cu Teatrul Mic, Bucureşti
Durata: 1h 05 m fără pauză
Spectacol de dans-laborator
20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
Partea a II-a: Vivaldi şi anotimpurile
Un spectacol de Gigi Căciuleanu
după o idee de regie şi concept spaţial de Dan Mastacan
Scenografia: Măriuca Ignat
Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”
Durata: 1h 17 min fără pauză
Spectacol de dans
20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
FRESCA
Un spectacol de Angelin Preljocaj
după basmul chinezesc „The Painting on the Wall”
Costumele: Azzedine Alaïa
Decorul: Constance Guisset
Produs de: Compania de Balet Preljocaj, Franţa
Co-producţie: Grand Théâtre de Provence, Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Ville - Paris, Scène Nationale d’Albi, Belgrade Dance Festival (Serbia), National Taichung Theater (Taïwan)
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol de dans
20.00 ARCUB
Hanul Gabroveni
Obsesii
vino, vezi, nu spune nimănui!
de Claudiu Sfirschi-Lăudat
Regia: Yannis Paraskevopoulos
Scenografia: Lia Dogaru
Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti
Durata: 1h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii
după un roman de Mark Haddon
Regia: Bobi Pricop
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Liliana Cenean
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
22.00 Godot Cafe-Teatru
Fata din curcubeu de Lia Bugnar
Regia: Lia Bugnar
Light design: Dragoş Petrişor
Produs de: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti
Durata: 1h 20 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
Sâmbătă, 22 octombrie
VERNISAJ
12.00 Muzeul Naţional de Artă al României, intrare din strada Ştirbei Vodă, nr.1-3
*TRANSMUTAŢII – O instalaţie de Dragoş Buhagiar
O producţie a Festivalului Naţional de Teatru
ON AIR. TEATRU RADIOFONIC
14.00 Radio România Cultural
Trei nopţi cu Madox de Matei Vişniec
Regia artistică: Felix Alexa
Metamorfoza, scenariu original de Ion Andrei Puican
inspirat după nuvela omonimă de Franz Kafka
Regia artistică: Ion Andrei Puican
Produse de: Teatrul Naţional Radiofonic
LANSARE DE CARTE
16.00 ARCUB Gabroveni, Sala Arcelor
Regia românească, de la act de interpretare la practici colaborative
coordonator Oltiţa Cîntec
Editura Timpul
17.00 ARCUB Gabroveni, Sala Arcelor
Sunetul muzicii de teatru de Maria Zărnescu
Editura UNATC Press
SPECTACOLE
17.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopţii
după un roman de Mark Haddon
Regia: Bobi Pricop
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Liliana Cenean
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
18.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”
Carousel
adaptare de Andrei Şerban şi Daniela Dima, după piesa „Liliom” de Ferenc Molnár şi filmul cu acelaşi titlu de Fritz Lang
Direcţia de scenă: Andrei Şerban
Decorul: arh. Octavian Neculai
Costumele: Lia Manţoc
Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Durata: 2h 30 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
FRESCA
Un spectacol de Angelin Preljocaj
după basmul chinezesc „The Painting on the Wall”
Decorul: Constance Guisset
Costumele: Azzedine Alaïa
Produs de: Compania de Balet Preljocaj, Franţa
Co-producţie: Grand Théâtre de Provence, Théâtre National de la Danse Chaillot, Théâtre de la Ville – Paris, Scène Nationale d’Albi, Belgrade Dance Festival (Serbia), National Taichung Theater (Taïwan)
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol de dans
19.00 Teatrul Metropolis
Sala Mare
A douăsprezecea noapte de William Shakespeare
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti
Durata: 2h 45 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
21.00 Teatrul Bulandra
Sala „Toma Caragiu”
Marmură de Iosif Brodski
Regia: Yuri Kordonsky
Decorul şi costumele: Nina Brumuşilă
Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Durata: 1h 25 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
22.00 Godot Cafe-Teatru
Fata din curcubeu de Lia Bugnar
Regia: Lia Bugnar
Light Design: Dragoş Petrişor
Produs de: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti
Durata: 1h 20 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
Duminică, 23 octombrie
ON AIR. TEATRU RADIOFONIC
14.00 Radio România Cultural
Iulius Cezar de William Shakespeare
Adaptarea radiofonică și regia artistică: Titel Constantinescu
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic
19.00 Radio România Cultural
Metamorfoza de Franz Kafka
Regia artistică: Cristian Munteanu
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic
LANSARE DE CARTE
16.00 Librăria Cărtureşti Verona
Parisul personal. Familia din Rivoli 18 de George Banu
Editura Nemira, colecţia Yorick
17.00 Librăria Cărtureşti Verona
Consecinţele bilingvismului în teatrul lui Matei Vişniec de Emilia David
Editura Tracus Arte
VERNISAJ
17.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio, Foaier
*SHAKESPEARE AD INFINITUM
Expoziţie de picto impulsuri de Oana Maria Cajal
19.00 Galeria Kube Musette
(Calea Victoriei, nr.114)
*ATITUDINI – Expoziţie de fotografii Marcel Iureş
O producţie a Festivalului Naţional de Teatru
SPECTACOLE
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
Meteorul de Friedrich Dürrenmatt
Regia: Mihai Măniuţiu
Scenografia: Adrian Damian
Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara
Durata: 2h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Între noi e totul bine de Dorota Masłowska
Regia şi universul sonor: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 1h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
19.00 Teatrul Metropolis
Sala Mare
A douăsprezecea noapte de William Shakespeare
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti
Durata: 2h 45 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
19.00 Godot Cafe-Teatru
Creditul de Jordi Galcerán
Regia: Mihai Constantin
Scenografia: Maria Dore
Produs de: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti
Durata: 1h 20 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
21.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”
Punctul orb de Yannis Mavritsakis
Regia şi universul sonor: Radu Afrim
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Claudia Castrase
Produs de: Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti
Durata: 1h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
22.00 Teatrelli – CREART
Mon Cabaret Noir
Regia, coregrafia, conceptul scenografic şi costumele: Răzvan Mazilu
Decor, obiecte, afiş: Romana Topescu, Dragoş Trăistaru
Produs de: Teatrelli – CREART (Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti)
Durata: 1h 30 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
PROIECŢIE DE FILM
19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Atelier
Livada de vişini de A.P.Cehov
Regia: Alexandru Lustig
Scenografia: Dana Moraru
Costumele: Silvia Porojnicu
Costumele Valeriei Seciu: Lia Manţoc
Co-producţie: TVR şi Fundaţia Teatru Contemporan
Durata: 2h 20 min fără pauză
Luni, 24 octombrie
LANSARE DE CARTE
17.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Media
Viaţă secundă – comentarii şi mărturii despre teatru de George Banu şi Mircea Morariu
Editura Teatrul Azi – Fundaţia Culturală „Camil Petrescu”
SPECTACOLE
18.00 Teatrul Nottara
Sala „George Constantin”
Trei nopţi cu Madox de Matei Vişniec
Regia: Mihai Lungeanu
Scenografia: Luana Drăgoiescu
Produs de: Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Durata: 1h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
18.00 Teatrul LUNI de la Green Hours
LUNGS de Duncan Macmillan
Regia: Nicolae Constantin Tănase
Scenografia: Adeline Andreea Bădescu
Produs de: VANNER Collective, în colaborare cu Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
19.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”
Punctul orb de Yannis Mavritsakis
Regia şi universul sonor: Radu Afrim
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Claudia Castrase
Produs de: Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti
Durata: 1h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Atelier
Băiatul din Brooklyn de Donald Margulies
Regia şi ilustraţia muzicală: Cristi Juncu
Scenografia: Vladimir Turturică
Produs de: Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti
Durata: 2h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
20.00 Teatrul Bulandra
Sala „Toma Caragiu”
Oameni obişnuiţi
Un spectacol de Gianina Cărbunariu
Scenografia şi video: Mihai Păcurar
Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 1h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
20.00 Godot Cafe-Teatru
Creditul de Jordi Galcerán
Regia: Mihai Constantin
Scenografia: Maria Dore
Produs de: Godot Cafe-Teatru, Bucureşti
Durata: 1h 20 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Între noi e totul bine de Dorota Masłowska
Regia şi universul sonor: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 1h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
22.00 ARCUB
Hanul Gabroveni
Obsesii
vino, vezi, nu spune nimănui!
de Claudiu Sfirschi-Lăudat
Regia: Yannis Paraskevopoulos
Scenografia: Lia Dogaru
Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti
Durata: 1h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
ON AIR. TEATRU RADIOFONIC
22.30 Radio România Cultural
Teatru serial
A douăsprezecea noapte de William Shakespeare
Regia artistică: Titel Constantinescu
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic
Marţi, 25 octombrie
LANSARE DE CARTE
16.00 ARCUB Gabroveni, Sala Arcelor
Marginalii lui Cehov de Călin Ciobotari
Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”
17.00 ARCUB Gabroveni, Sala Arcelor
Eugen Ionescu / Eugène Ionesco. De la teatrul suprarealist la teatrul postdramatic
de Alina Gabriela Mihalache
Editura Muzeului Literaturii Române
SPECTACOLE
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
Iulius Caesar de William Shakespeare
Regia: Silviu Purcărete
Scenografia: Dragoş Buhagiar
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 2h 20 min cu pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Atelier
Băiatul din Brooklyn de Donald Margulies
Regia şi ilustraţia muzicală: Cristi Juncu
Scenografia: Vladimir Turturică
Produs de: Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti
Durata: 2h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
18.00 Teatrul Bulandra
Sala „Toma Caragiu”
Oameni obişnuiţi
Un spectacol de Gianina Cărbunariu
Scenografia şi video: Mihai Păcurar
Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 1h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
18.00 Teatrul Nottara
- Sala „George Constantin”
Trei nopţi cu Madox de Matei Vişniec
Regia: Mihai Lungeanu
Scenografia: Luana Drăgoiescu
Produs de: Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Durata: 1h 40 min fără pauză
18.00 Teatrul Metropolis
Sala Amfiteatru
Efectul razelor gamma asupra crăiţelor lunatice de Paul Zindel
Regia şi ilustraţia muzicală: Mariana Cămărăşan
Scenografia: Vladimir Turturică
Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti
Durata: 2h fără pauză
- Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
19.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”
Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek
Regia: László Bocsárdi
Decorul: József Bartha
Costumele: Zsuzsanna Kiss
Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca
Durata: 2h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
Scurte povestiri (Imersiune/Ardere/Li)
Un spectacol de Carolyn Carlson
Produs de: Carolyn Carlson Company, Franţa
Durata: 1h 20 min fără pauză
Spectacol de dans
21.00 Teatrul UNTEATRU
The Sunset Limited de Cormac McCarthy
Regia: Andreea şi Andrei Grosu
Scenografia: Vladimir Turturică
Produs de: Teatrul UNTEATRU
Durata: 1h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
22.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Prin vis
Scenariul: Matyás Várga
Regia, spaţiul scenografic, costumele şi coregrafia: Pál Frenak
Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara
Durata: 1h fără pauză
Spectacol de dans
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
ON AIR. TEATRU RADIOFONIC
20.00 Radio România Cultural
Liliom de Ferenc Molnar
Adaptarea şi regia artistică: Elena Negreanu
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic
22.30 Radio România Cultural
Teatru serial
A douăsprezecea noapte de William Shakespeare
Regia artistică: Titel Constantinescu
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic
Miercuri, 26 octombrie
LANSARE DE CARTE
16.00 Librăria Cărturești Verona
Portret de artist – Alexa Visarion
Alexa Visarion sau destinul vocaţiei
ediţie coordonată de Elena Saulea
Editura Junimea
şi
Univers filmic – Alexa Visarion. Jurnal de spectator de Vasilica Bălăiţă
Editura Artes
VERNISAJ
17.00 Teatrul ACT
*Teatrul ACT 18 ani – Expoziţie de afiş
O producţie a Festivalului Naţional de Teatru
SPECTACOLE
17.00 şi 21.00 Teatrul Bulandra
Sala „Toma Caragiu”
Pelicanul de August Strindberg
Regia, ilustraţia muzicală şi light design: Felix Alexa
Scenografia: Carmencita Brojboiu
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 1h 10 min fără pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Prin vis
Scenariul: Matyás Várga
Regia, spaţiul scenografic, costumele şi coregrafia: Pál Frenak
Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara
Durata: 1h fără pauză
Spectacol de dans
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
18.00 Teatrul ACT
Apă de mină de Csaba Székely
Un proiect coordonat de Oana Stoica
Scenografia: Vladimir Iuganu
Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti şi Scena9
Mulţumiri speciale domnului Alexandru Dabija
Durata: 1h 30 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
Spectacol cu traducere în limba engleză
19.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic
Fuchsiada după Urmuz
Poem eroico-erotic şi muzical, în proză
O instalaţie teatrală imaginată de Helmut Stürmer, asistat de Silviu Purcărete
Decorul şi light-design: Helmut Stürmer
Măştile: Ilona Varga-Járó
Costumele: Corina Grămoşteanu
Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara
Durata: 1h 10 min fără pauză
Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română şi engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
20.00 Opera Naţională Bucureşti
Cafeneaua de Carlo Goldoni
Regia: Silviu Purcărete
Scenografia: Dragoş Buhagiar
Produs de: Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Durata: 2h 20 min cu pauză
20.00 Teatrul Metropolis
Sala Amfiteatru
Efectul razelor gamma asupra crăiţelor lunatice de Paul Zindel
Regia şi ilustraţia muzicală: Mariana Cămărăşan
Scenografia: Vladimir Turturică
Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti
Durata: 2h fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
21.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”
Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek
Regia: László Bocsárdi
Decorul: József Bartha
Costumele: Zsuzsanna Kiss
Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca
Durata: 2h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
21.00 Teatrul UNTEATRU
The Sunset Limited de Cormac McCarthy
Regia: Andreea şi Andrei Grosu
Scenografia: Vladimir Turturică
Produs de: Teatrul UNTEATRU
Durata: 1h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
ON AIR. TEATRU RADIOFONIC
22.30 Radio România Cultural
Teatru serial
A douăsprezecea noapte de William Shakespeare
Regia artistică: Titel Constantinescu
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic
Joi, 27 octombrie
LANSARE DE CARTE
16.00 Librăria Cărtureşti Verona
Commedia dell’arte, o istorie a spectacolului în imagini
de David Esrig
Editura Nemira, Colecţia Yorick
SPECTACOLE
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Atelier
Scene dintr-o căsnicie de Ingmar Bergman
Regia: Radu Jude
Scenografia: Iuliana Vîlsan
Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara
Durata: 2h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
18.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”
Linoleum de Vladimir şi Oleg Presniakov
Regia: Alexandru Dabija
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca
Durata: 2h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
18.00 Teatrul de Comedie
Sala „Radu Beligan”
La Pulce
după „Puricele în ureche” de Georges Feydeau
Adaptarea scenică şi regia: Horaţiu Mălăele
Decorul: Lia Manţoc
Costumele: Anca Răduţă
Produs de: Teatrul de Comedie, Bucureşti
Durata: 1h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
20.00 Teatrul Mic
Anul dispărut.1989 de Peca Ştefan
Regia: Ana Mărgineanu
Scenografia: Anda Pop
Produs de: Teatrul Mic, Bucureşti
Durata: 1h 50 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
20.30 Teatrul Odeon
Sala Majestic
Fuchsiada după Urmuz
Poem eroico-erotic şi muzical, în proză
O instalaţie teatrală imaginată de Helmut Stürmer, asistat de Silviu Purcărete
Decorul şi light-design: Helmut Stürmer
Măştile: Ilona Varga-Járó
Costumele: Corina Grămoşteanu
Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara
Durata: 1h 10 min fără pauză
Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română şi engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
Acum
Un spectacol de Carolyn Carlson
Coregrafia: Carolyn Carlson
Scenografia (fotografii&video): Maxime Ruiz
Costumele: Chrystel Zingiro
Produs de: Théâtre National de la Danse Chaillot
În colaborare cu: Carolyn Carlson Company, Franţa
Durata: 1h 20 min fără pauză
Spectacol de teatru-dans, text în limba engleză cu traducere în limba română
22.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Pour toujours (În vecii vecilor)
Regia şi decorul: Dominique Serrand
Costumele: Carmencita Brojboiu
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol de dans
22.00 Teatrelli – CREART
Mon Cabaret Noir
Regia, coregrafia, conceptul scenografic şi costumele: Răzvan Mazilu
Decor, obiecte, afiş: Romana Ţopescu, Dragoş Trăistaru
Produs de: Teatrelli – CREART (Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti)
Durata: 1h 30 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
ON AIR. TEATRU RADIOFONIC
19.00 Radio România Cultural
Fuchsiada după Urmuz
Scenariul radiofonic, rostirea vorbelor şi regia artistică: Gavriil Pinte
Arta Popescu
O biografie poetică de Gavriil Pinte după opera antumă şi postumă a poetului Cristian Popescu
Regia artistică: Gavriil Pinte
Produse de: Teatrul Naţional Radiofonic
22.30 Radio România Cultural
Teatru serial
A douăsprezecea noapte de William Shakespeare
Regia artistică: Titel Constantinescu
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic
Vineri, 28 octombrie
LANSARE DE CARTE
16.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Media
Liviu Ciulei, acasă şi în lume
Antologie teatrologică de Florica Ichim şi Anca Mocanu
Editura Teatrul Azi – Fundaţia Culturală „Camil Petrescu”
SPECTACOLE
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Atelier
Scene dintr-o căsnicie de Ingmar Bergman
Regia: Radu Jude
Scenografia: Iuliana Vîlsan
Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara
Durata: 2h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Pour toujours (În vecii vecilor)
Regia şi decorul: Dominique Serrand
Costumele: Carmencita Brojboiu
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol de dans
18.00 şi 21.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic
Micul Prinţ de Antoine de Saint-Exupéry
Regia: Peter Kerek
Decorul şi costumele: Iuliana Vîlsan
Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol în limba germană cu traducere în limbile română şi engleză
18.00 Teatrul Odeon
Sala Studio
Kafka.5 vise, după scrieri de Franz Kafka
Dramatizarea, regia, decorul şi light design: Dragoş Galgoţiu
Costumele: Lia Manţoc
Produs de: Teatrul Odeon, Bucureşti
Durata: 2h 10 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
18.00 Teatrul de Comedie
Sala „Radu Beligan”
La Pulce, după „Puricele în ureche” de Georges Feydeau
Adaptarea scenică şi regia: Horaţiu Mălăele
Decorul: Lia Manţoc
Costumele: Anca Răduţă
Produs de: Teatrul de Comedie, Bucureşti
Durata: 1h 45 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
20.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”
Linoleum de Vladimir şi Oleg Presniakov
Regia: Alexandru Dabija
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca
Durata: 2h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
21.00 Teatrul Mic
Anul dispărut.1989 de Peca Ştefan
Regia: Ana Mărgineanu
Scenografia: Anda Pop
Produs de: Teatrul Mic, Bucureşti
Durata: 1h 50 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
22.00 Teatrul LUNI de la Green Hours
LUNGS de Duncan Macmillan
Regia: Nicolae Constantin Tănase
Scenografia: Adeline Andreea Bădescu
Produs de: VANNER Collective, în colaborare cu Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
ON AIR. TEATRU RADIOFONIC
22.30 Radio Rom&acir